fbpx
 In Blog

Każdy z nas, kto posiada piękne i modne schody drewniane w domu, zdaje sobie sprawę, że aby zachować na długo ich jakość, należy dbać o nie w odpowiedni sposób. O czym należy pamiętać, aby solidna konstrukcja wytrzymała próbę czasu? Sam lakier czy olej mogą nie wystarczyć. Warto więc zająć się swoimi schodami nie tylko od święta, ale również na co dzień. Zapraszamy do lektury.

Schody zaczynają się od stopni

Stopnie, bo o nich mowa to najważniejsza część schodów, bez której cała konstrukcja nie miałaby prawa bytu. Niestety ze względu na fakt, że to właśnie po nich wchodzimy i schodzimy codziennie po kilka razy, zużywają się najszybciej. Sytuacja jest analogicznie zbliżona do podłogi lub parkietu. Różnica polega na tym, że o ile podłoga lub panele nie zawsze wykonane są w 100% z drewna, o tyle schody już tak.

Jeżeli jesteś na etapie podjęcia decyzji związanej z zakupem i montażem schodów drewnianych, warto, abyś zwrócił uwagę na to, co mówią eksperci. Ich zdaniem najlepszym rodzajem takich schodów są produkty wykonane z dębu lub jesionu. Są to drzewa , które cechują się odpornością i solidnością oraz dużą twardością . Oczywiście w ofercie producentów można znaleźć również mocniejsze od nich – egzotyczne gatunki drewna. W takim wypadku należy się jednak liczyć z większymi kosztami. Dodatkowo warto pamiętać, że nawet najtwardsze i najmocniejsze, zabezpieczone lakierem schody, nie spowodują, że możemy zapomnieć o ich pielęgnacji.

Jak dbać o schody z drewna?

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób należy dbać o schody, warto wyeliminować elementy, których w żadnym wypadku nie należy stosować na drewno. Pierwszą metodą z listy zakazanych sposobów pielęgnacji jest korzystanie ze żrących środków chemicznych i tych powodujących zbyt dużą wilgotność. Ich obecność może nie tylko zniszczyć, ale również przeniknąć w strukturę drewna. Skutki takiego działania są opłakane. Możemy to zaobserwować na przykładzie paneli podłogowych, poddawanych zbyt częstym kontaktom z wodą w trakcie mycia. Produkt wybrzusza się i pęka, zostawiając właściciela z problemem i wydatkiem finansowym.

Najlepszym sposobem na pielęgnację drewnianych schodów jest czyszczenie ich środkami specjalnie przeznaczonymi do tego typu materiałów. Ich struktury nie uszkodzi również delikatnie wilgotna szmatka, ale w tym wypadku należy zachować ostrożność, aby była ona wilgotna, nie mokra!