fbpx
 In Blog

Pielęgnacja to podstawa! Nieważne, czy Twoje schody są zrobione z rodzimego dębu, buku czy egzotycznego merbau bądź iroko. Drewno wymaga szczególnej opieki, a dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, co wchodzi w jej skład.

Czym najlepiej czyścić drewno?

Najlepszym rozwiązaniem w pielęgnacji drewna będzie stosowanie specjalnych preparatów dedykowanych lakierowanemu drewnu. To właśnie one poradzą sobie nawet z najtrudniejszymi zanieczyszczeniami, a ponadto nie uszkadzają lakieru ani drewna. Wybieraj jednak te bez zawartości wosku – nie będziesz musiał szlifować nawierzchni stopni podczas renowacji schodów. Zabrakło środka, a potrzebujesz szybko preczyścić drewniane stopnie? Użyj niewielkiej ilości wody, a jej aplikację wykonaj za pomocą miękkiej ścierki.

Koniecznie unikaj!

Specjalne preparaty do pielęgnacji drewna to nie to samo co środki chemiczne, które mogą tylko uszkodzić drewno na Twoich schodach. Zatem unikaj ich jak ognia! Jak je rozpoznasz? W przeciwieństwie do tych odpowiednich preparatów te zawierają w sobie substancje żrące, które niszczą zarówno lakier na powierzchni schodów, jak i to, co znajduje się w środku stopni. Gdy do tego dojdzie, przywrócenie świetności schodom może okazać się już niemożliwe i konieczna będzie ich całkowita wymiana. Zabrania się też tak popularnego mopowania schodów ze względu na duże prawdopodobieństwo pozostawienia trwałych smug.

Co zrobić w przypadku, gdy schody nie są w całości wykonane z drewna?

Na rynku bardzo często można spotkać schody wykonane z różnych materiałów. Dla przykładu: drewniane stopnie występują w parze ze szklaną balustradą lub betonowymi wspornicami. Nie zapominaj więc także o pielęgnacji także tej części schodów. Biorąc pod uwagę wspomniane już szklane powierzchnie, czyść je podobnie jak szyby w oknach – po prostu przetrzyj je miękką ścierką nasączoną wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń albo wilgotną ścierką z mikrofibry, która sprawdzi się również w przypadku elementów betonowych. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie środków do mycia szyb – używaj go jednak delikatnie, aby nie pozostawić niepożądanych smug.