fbpx
 In Blog

Schody dywanowe to chyba najbardziej klasyczny rodzaj schodów drewnianych, który najczęściej można spotkać w domach jednorodzinnych. Cieszą się taką popularnością ze względu na minimalizm i oszczędność w aranżacji wnętrz, który jednocześnie daje ciekawy efekt wizualny będący ozdobą całego domu.

Jak wyglądają schody dywanowe?

Cechą charakterystyczną schodów dywanowych jest brak tzw. belek policzkowych, do których przylegają stopnie. Składają się więc tylko ze stopni, podstopni i balustrady (wedle uznania). Standardowo belki policzkowe przenoszą większość obciążeń, dlatego reszta wymienionych elementów musi mieć właściwy ciężar, aby cała konstrukcja po prostu nie uległa zawaleniu.

Jakie biegi i materiały wykorzystuje się do tworzenia schodów dywanowych?

Biegi w schodach dywanowych mogą być naprawdę różne – wykonuje się zarówno proste, zabiegowe, jak i wachlarzowe schody tego typu. Natomiast materiały używane do wyrobu schodów dywanowych nie różnią się na pierwszy rzut oka od tych wykorzystywanych w schodach policzkowych. Zalicza się do nich twarde gatunki drewna, klejonki i sklejki, a także elementy łączne z metalu.

Jak wykonuje się schody dywanowe?

Proces tworzenia schodów dywanowych zależy od producenta. Często jednak jest to tajemnica firmowa. Należy jednak dodać, że schody dywanowe są bardzo specyficzne i wymagające, dlatego nie może być mowy o żadnym błędzie już podczas szkicowania projektu. Z tego względu ich projektowaniem oraz tworzeniem zajmują się jedynie doświadczeni fachowcy z odpowiednim podejściem.

Gdzie sprawdzą się schody dywanowe?

Schody dywanowe, jak już wspomnieliśmy wcześniej, są dość wymagające – także w kwestii przestrzeni. Aby je postawić, będziesz potrzebować więcej miejsca niż np. w przypadku schodów policzkowych. Dlatego najlepiej sprawdzą się w dużych domach albo w takich, w których przestrzeń przeznaczona na schody jest spora. Warto dokładnie sprawdzić wymiary schodów i ilość przeznaczonego na nie miejsca, aby finalnie nie okazało się, że do postawienia schodów zabrakło kilku centymetrów.